top of page

Nicolas Altstaedt

violonçel

-

GJERMANI/FRANCE

 Celisti gjermano-francez Nicolas Altstaedt është një ndër  artistët më të kërkuar dhe më të gjithanshëm sot. Si solist, dirigjent dhe drejtor artistik, ai interpreton repertor të gjerë  që shtrihet nga muzika e hershme deri në atë bashkëkohore.

Sezoni 22/23 përfshin debutimet dhe me Orkestrën e Festivalit të Budapestit dhe Iván Fischer, si dhe Filarmoninë e Seulit me Osmo Vänskä në turne, Orkestrën Simfonike të Sidneit dhe Seattle, Staatskapelle Berlin, Royal Stockholm Philharmonic, Orchester National de Belgique, Tooi Chamber. si dhe kthimet në Il Giardino Armonico, Orkestrën Simfonike të Zelandës së Re, DSO Berlin, Orquesta Sinfónica de Galicia dhe Münchener Kammerorchester ndër të tjera.

Si dirigjent ai do të debutojë me Orkestrën e Festivalit të Budapestit, Filarmoninë e Varshavës dhe Orkestrën Simfonike të Kiotos. Që nga debutimi i tij shumë i njohur me Filarmoninë e Vjenës dhe Gustavo Dudamel në Festivalin e Lucernit, ai performon rregullisht me orkestrat më të njohura në mbarë botën, duke përfshirë Orkestrën Simfonike të Radios Bavarezerr, Filarmoninë e Londrës dhe Mynihut Tonhalle, NHK dhe Yomiuri Symphony, Uashington. dhe Orkestra Simfonike e Detroitit, të gjitha Orkestrat e BBC-së, OPRF dhe ONF Filarmonia e Parisit dhe Roterdamit me dirigjentë të tillë si Esa-Pekka Salonen, Christoph Eschenbach, Sir Roger Norrington dhe Sir Neville Marriner, Francois-Xavier Roth, Lahav Shani, Robin Ticcialaru, C. Vasily Petrenko, Andrew Manze, Ed Gardner dhe Thomas Dausgaard.

 

Ai gjithashtu performon rregullisht në instrumente baroke  me ansamble si Il Giardino Armonico, Orchester des Champs-Elysées, Arcangelo, Academy of Ancient Music dhe dirigjentë si René Jacobs, Phillippe Herreweghe, Andrea Marcon, Giovanni Antonini dhe Jonathan Cohen. Nicolas Altstaedt ishte Artist  Rezident gjatë  sezonit  19/20 pranë Orkestrës Simfonike SWR nën  drejtimin e Teodor Currentzis, në  18/19 në NDR Ebphilharmonieorchester dhe Artist në Fokus në Alte Oper Frankfurt. Ai ka debutuar në recital në BOZAR Bruksel, Carnegie Hall, Park Avenue Armory, TCE Paris dhe Koerner Hall, Toronto. Gjatë sezonit 17/18, Nicolas dha premierën shumë të mirënjohur finlandeze të koncertit të violonçelit të Esa-Pekka Salonen nën drejtimin e kompozitorit në Festivalin e Helsinkit dhe ishte "Artist në qendër të vëmendjes" në Concertgebouw, Amsterdam.

Si dirigjent, ai bashkëpunuar  ngushtë me Orkestrën e Dhomës Skoceze dhe ka drejtuar në sezonet e fundit orkestrat e dhomës SWR, OPRF Paris, OSI Lugano, Orkestrën e shekullit të 18-të, les Violins du Roy, Aurora, Mynih dhe Cyrih. Në vitin 2012, Nicolas u zgjodh nga Gidon Kremer për ta pasuar atë si drejtor i ri artistik i Festivalit të Muzikës së Dhomës Lockenhaus dhe në 2014 nga Ádám Fischer për t'u bërë drejtori i ri artistik i Haydn Philharmonie me të cilin ai performon rregullisht në Konzerthaus të Vjenës,  në Esterházy- Festival dhe së fundmi në turne në Kinë dhe Japoni.

Ai  është Drejtor Artistik i Pfingstfestspiele Ittingen 2019 dhe 2023. Si një muzikant dhome, partnerët e Nicolas përfshijnë Janine Jansen, Vilde Frang, Christian Tetzlaff, Pekka Kuusisto, Barnabás Kelemen, Joshua Bell, Ilya Gringolts, Tabea Zimmermann, Lawrence Power, Antoine Tamestit, Martin Fröst, Alexander Lonquich, Jonathan Cohende Quatuor Ébène.

Ai ka performuar  si në Salzburg Mozart ashtu edhe në Festivalin Veror, Verbier, Utrecht, BBC Proms, Lucerne, Musikfest Bremen, Schleswig-Holstein dhe Rheingau.

Paraqitjet e përbashkëta me kompozitorë si Thomas Adès, Jörg Widmann, Wolfgang Rihm, Thomas Larcher, Fazil Say dhe Sofia Gubaidulina gjithashtu konsolidojnë reputacionin e tij si një interpretues i shquar i muzikës bashkëkohore. Sebastian Fagerlund, Helena Winkelman, Anders Hillborg dhe Fazil Say kanë shkruar së fundmi koncerte për Nicolas. Koncerte të reja nga Erkki-Sven Tüür, Liza Lim dhe Márton Illés janë planifikuar për sezonet e ardhshme.

Regjistrimet e tij më të fundit për Festivalin e tij Lockenhaus morën çmimin e dhomës së revistës muzikore BBC 2020 dhe çmimin Grammophone 2020. Gjithashtu është nderuar  me  Çmimin e Koncertit të revistës muzikore BBC 2017 për regjistrimin e tij të koncerteve CPE Bach në Hyperion me Arcangelo dhe Jonathan Cohen dhe për Edison Kohen17.  Regjistrimi i tij  Recital me Fazil Say në Warner Classics u vlerësua me çmimin  Beethovenring Bonn 2015 dhe Musikpreis der Stadt Duisburg 2018. Nicolas ështe një artist i gjeneratës së re të BBC 2010-2012 dhe  përfitues   i bursës  "Borletti Buitoni Trust Fellowship" në 2009.

bottom of page